BCAA Amino rūgštys
Aminorūgštys, dažnai vadinamos baltymų sudedamosiomis dalimis, yra junginiai, atliekantys daug svarbių vaidmenų jūsų organizme.
Jų reikia gyvybiškai svarbiems procesams, pavyzdžiui, baltymų, hormonų ir neuromediatorių statybai.Aminorūgščių yra daug baltymų turinčiuose maisto produktuose, pavyzdžiui, mėsoje, žuvyje ir sojos pupelėse.
Kai kurie žmonės taip pat vartoja tam tikras aminorūgštis papildų pavidalu kaip natūralų būdą sportiniams rezultatams pagerinti arba nuotaikai pagerinti.
Kas yra nepakeičiamosios aminorūgštys?
Aminorūgštys yra organiniai junginiai, daugiausia sudaryti iš azoto, anglies, vandenilio ir deguonies. Jūsų organizmui reikia 20 skirtingų aminorūgščių, kad jis galėtų tinkamai augti ir funkcionuoti. Nors visos 20 aminorūgščių yra svarbios jūsų sveikatai, tik 9 iš jų priskiriamos prie nepakeičiamųjų.
Tai histidinas, izoleucinas, leucinas, lizinas, metioninas, fenilalaninas, treoninas, triptofanas ir valinas.
Nors jūsų organizmas gali pasigaminti nepagrindinių aminorūgščių, jis negali pasigaminti nepakeičiamųjų aminorūgščių, todėl jų turite gauti su maistu.
Geriausi nepakeičiamųjų aminorūgščių šaltiniai yra gyvūniniai baltymai, pavyzdžiui, mėsa, kiaušiniai ir paukštiena. Tačiau kai kuriuose augaliniuose maisto produktuose, pavyzdžiui, sojų produktuose edamame ir tofu, yra visų devynių nepakeičiamųjų aminorūgščių. Tai reiškia, kad jie yra „visaverčiai” baltymų šaltiniai.
Suvalgius baltymų, organizmas juos suskaido į aminorūgštis ir naudoja įvairiems procesams, pavyzdžiui, raumenims formuoti ir imuninės sistemos veiklai reguliuoti.
Aminorūgštys ir nauda sveikatai
Aminorūgštys jums padeda labai daug, bet štai 10 svarbiausių funkcijų:
Aminorūgščių rūgštys yra svarbiausios. Ypač izoleucinas ir valinas yra geri energijos šaltiniai organizmui maitinti.
Stiprina raumenų ir kaulų sistemą. Izoleucinas ir valinas padeda užtikrinti sveiką raumenų funkciją, o leucinas padeda atkurti raumenis. Lizinas skatina kalcio, reikalingo kaulų augimui, įsisavinimą. Šios aminorūgštys naudingos sveikiems, tonizuotiems raumenims ir stipriems kaulams. Izoleucinas ir valinas yra įprastos treniruočių papildų sudedamosios dalys, nes jos veikia raumenis ir didina energiją.
Reguliuoja virškinimą. Jūsų organizmas gamina histaminą, kad padėtų virškinimo sistemai tinkamai veikti. Jums reikia histidino, kuris padėtų gaminti histaminą.
Sveiko miego ir budrumo ciklų užtikrinimas. Netaisyklingi miego įpročiai, kuriuos sukelia nemiga, miego apnėja ir stresas, gali pakenkti jūsų bendrai sveikatai. Histidinas ir triptofanas padeda palaikyti normalų cirkadinį ritmą, kad galėtumėte gerai išsimiegoti.
Aminorūgštys ir Imuninės sistemos palaikymas. Norite išvengti peršalimo ligų ir gripo? Histidinas, lizinas ir treoninas padeda stiprinti imunitetą, kad organizmas galėtų geriau kovoti su virusais.
Neurotransmiterių gamyba. Šios cheminės medžiagos – tai nervų sistemos būdas bendrauti su kūnu, reguliuojantis viską – nuo apetito iki nuotaikos. Fenilalaninas gamina ne tik kai kuriuos neurotransmiterius, bet ir kitų rūšių aminorūgštis.
Skatina sveikos odos, nagų ir plaukų augimą. Dėl kolageno ir elastino jūsų veido oda atrodo švelni ir elastinga. Šie du baltymai taip pat skatina plaukų ir nagų augimą. Lizinas padeda gaminti kolageną, o treoninas – kolageną ir elastiną.
Gamina hormonus. Tokios aminorūgštys kaip lizinas naudingos sveikam hormonų kiekiui palaikyti. Aminorūgščių hormonų pavyzdžiai: epinefrinas ir norepinefrinas, kurie prižiūri organizmo reakciją į stresą, ir tiroksinas, kuris atlieka svarbų vaidmenį medžiagų apykaitoje.
Sveiko svorio palaikymas. Metioninas reguliuoja medžiagų apykaitos greitį ir gali padėti detoksikacijai, o treoninas yra labai svarbus riebalų apykaitai.
Nuotaikų balansavimas. Triptofanas skatina serotonino – hormono, kuris būtinas norint jaustis laimingam ir gerai nusiteikusiam – gamybą.
Aminorūgštys naudingos jūsų gerai savijautai, todėl labai svarbu pasirūpinti, kad jų gautumėte pakankamai kasdienėje mityboje. Nepakeičiamųjų aminorūgščių yra daugelyje maisto produktų, pavyzdžiui, jautienoje, kiaušiniuose, riešutuose, žuvyje ir pupelėse. Kai kurie žmonės pasikliauja aminorūgščių papildais, kad jų gautų pakankamai. Tačiau kitiems žmonėms jų gali trūkti. Atsižvelgiant į aminorūgščių poveikį organizmui, nesijausite geriausiai, jei jums trūks šios gyvybiškai svarbios maistinės medžiagos.
BCAA yra nepakeičiamosios aminorūgštys. Organizmas negali jų pasigaminti, todėl žmogus turi gauti BCAA su maistu arba su maisto papildais. Tyrimai rodo, kad vartojant BCAA papildus gali padidėti raumenų masė bei sumažėti raumenų pažeidimai dėl fizinio krūvio.
Bcaa papildai sportui
Bcaa papildai egzistuoja ilgiau nei kiti papildai, pavyzdžiui, kreatinas, tačiau tik nedaugelis suvokė visas jų galimybes, susijusias su raumenų augimu ir darbingumu. Pastaraisiais metais Bcca papildai tapo mokslinių tyrimų dėmesio centre, o jų rezultatai sukrėtė kultūrizmo pasaulio atstovus. Dabar žinome, kad BCAA papildai yra ne tik raumenų audinių statybiniai blokai, bet ir gali paveikti raumenų augimą įvairiais būdais.
Kas yra BCAA?
BCAA yra leucinas, izoleucinas ir valinas. Pavadinimas „šakotosios grandinės aminorūgštys” kilęs iš šių junginių struktūros. Kiekvienas jų turi išsišakojusią ataugą, kuri šiek tiek primena šaką, todėl ir pavadinimas – šakotos grandinės aminorūgštys. Šios trys BCAA yra nepaprastai svarbios ir iš tikrųjų priklauso nepakeičiamųjų aminorūgščių kategorijai. Nepakeičiamosios aminorūgštys – tai aminorūgštys, kurių organizmas pats negali sintetinti, todėl turi gauti reikiamą jų kiekį su maistu. Nors raumenys augimui naudoja apie 20 aminorūgščių, BCAA sudaro maždaug trečdalį raumenų audinyje esančių aminorūgščių. Taigi, jei jūsų tikslas – raumenų augimas, BCAA yra būtinos.
BCAA milteliai
Dažniausiai BCAA papildai vartojami miltelių pavidalu. Pradžioje BCAA milteliai buvo tiesiog neskanūs milteliai, kuriuos galima maišyti su baltymais, po treniruočių ar kitais papildais. Šie milteliai buvo siaubingo skonio ir galėjo sugadinti net geriausio skonio baltymų koktelio skonį! Šiandien BCAA papildų miltelius gamina beveik visi dideli prekių ženklai ir jie yra labai įvairių skonių.
BCAA kapsulės ir tabletės
Dar vienas populiarus būdas įsigyti BCAA papildų – kapsulės arba tabletės. Paprastai šie produktai nėra taip paplitę kaip BCAA papildų milteliai, nes, norint gauti reikiamą BCAA dozę, reikia išgerti nemažai tablečių, o jų virškinimas paprastai būna lėtesnis nei miltelių. Be to, BCAA tabletės paprastai būna didesnės nei dauguma kitų tablečių papildų.
BCAA papildų nauda
Nesvarbu, kokie jūsų tikslai, labai svarbu treniruočių metu pagerinti rezultatus. Jei esate sportininkas, geresni rezultatai padės jums sportuoti pasirinktoje sporto šakoje per varžybas. Kultūristams taip pat svarbu gerinti rezultatus, nes geresni rezultatai reiškia didesnį svorį ir daugiau pakartojimų, o tai galiausiai lemia didesnį raumenų augimą.
Daugeliu tyrimų įrodyta, kad BCAA papildai yra veiksmingi – našumą gerinanti priemonė, o kaip jau minėta, BCAA dėl savo unikalios medžiagų apykaitos yra puikus energijos šaltinis raumenims. Tai gali turėti teigiamos įtakos sporto, BCAA ne tik pačios gali būti naudojamos kaip energija.
Dar vienas būdas, kuriuo BCAA papildai gali pagerinti rezultatus, yra jų gebėjimas taupyti glikogeną treniruočių metu. Glikogenas, kurio angliavandenių yra raumeniniame audinyje ir kepenyse, yra mėgstamiausias degalų šaltinis dirbantiems raumenims, atliekantiems didelio intensyvumo pratimus. Todėl glikogeno prieinamumas ir išsaugojimas yra gyvybiškai svarbus, jei norite ir toliau intensyviai treniruotis ilgesnį laiką. Tyrimai parodė, kad prieš treniruotę ir jos metu vartojant BCAA glikogeno kiekį galima sutaupyti 25 %. Manoma, kad BCAA vartojimas padidina alanino kiekį kraujyje, kuris kepenyse paverčiamas gliukoze, o tada siunčiamas atgal į dirbančius raumenis ir naudojamas kaip kuras. Šis glikogeno kiekį tausojantis BCAA poveikis ne tik leis ilgiau ir intensyviau treniruotis, bet ir greičiau atsigauti, todėl rytoj treniruotė bus geresnė.
Siekdami auginti raumenis, žmonės negali gauti pakankamai baltymų. Kad jų gautume, valgome daugybę vištienos, kepsnių, kiaušinių ir žuvies. Išskiriame įvairių rūšių baltymus, pavyzdžiui, išrūgų ir kazeino, ir gaminame iš jų miltelius, kad pasinaudotume skirtingais virškinimo greičiais. Tačiau tuo neapsiribojame – išskiriame atskiras aminorūgštis, iš kurių sudaryti baltymai, ir taip pat vartojame jas atskirai.