Visos amino rūgštys / Bcaa

Aminorūgštys, dažnai vadinamos baltymų sudedamosiomis dalimis, yra junginiai, atliekantys daug svarbių vaidmenų jūsų organizme.

Jų reikia gyvybiškai svarbiems procesams, pavyzdžiui, baltymų, hormonų ir neuromediatorių statybai.Aminorūgščių yra daug baltymų turinčiuose maisto produktuose, pavyzdžiui, mėsoje, žuvyje ir sojos pupelėse.

Kai kurie žmonės taip pat vartoja tam tikras aminorūgštis papildų pavidalu kaip natūralų būdą sportiniams rezultatams pagerinti arba nuotaikai pagerinti.

Kas yra nepakeičiamosios aminorūgštys?

Aminorūgštys yra organiniai junginiai, daugiausia sudaryti iš azoto, anglies, vandenilio ir deguonies. Jūsų organizmui reikia 20 skirtingų aminorūgščių, kad jis galėtų tinkamai augti ir funkcionuoti. Nors visos 20 aminorūgščių yra svarbios jūsų sveikatai, tik 9 iš jų priskiriamos prie nepakeičiamųjų.

Tai histidinas, izoleucinas, leucinas, lizinas, metioninas, fenilalaninas, treoninas, triptofanas ir valinas.

Nors jūsų organizmas gali pasigaminti nepagrindinių aminorūgščių, jis negali pasigaminti nepakeičiamųjų aminorūgščių, todėl jų turite gauti su maistu.

Geriausi nepakeičiamųjų aminorūgščių šaltiniai yra gyvūniniai baltymai, pavyzdžiui, mėsa, kiaušiniai ir paukštiena. Tačiau kai kuriuose augaliniuose maisto produktuose, pavyzdžiui, sojų produktuose edamame ir tofu, yra visų devynių nepakeičiamųjų aminorūgščių. Tai reiškia, kad jie yra „visaverčiai” baltymų šaltiniai.

Suvalgius baltymų, organizmas juos suskaido į aminorūgštis ir naudoja įvairiems procesams, pavyzdžiui, raumenims formuoti ir imuninės sistemos veiklai reguliuoti.

Aminorūgštys ir nauda sveikatai

Aminorūgštys jums padeda labai daug, bet štai 10 svarbiausių funkcijų:

Aminorūgščių rūgštys yra svarbiausios. Ypač izoleucinas ir valinas yra geri energijos šaltiniai organizmui maitinti.

Stiprina raumenų ir kaulų sistemą. Izoleucinas ir valinas padeda užtikrinti sveiką raumenų funkciją, o leucinas padeda atkurti raumenis. Lizinas skatina kalcio, reikalingo kaulų augimui, įsisavinimą. Šios aminorūgštys naudingos sveikiems, tonizuotiems raumenims ir stipriems kaulams. Izoleucinas ir valinas yra įprastos treniruočių papildų sudedamosios dalys, nes jos veikia raumenis ir didina energiją.

Reguliuoja virškinimą. Jūsų organizmas gamina histaminą, kad padėtų virškinimo sistemai tinkamai veikti. Jums reikia histidino, kuris padėtų gaminti histaminą.

Sveiko miego ir budrumo ciklų užtikrinimas. Netaisyklingi miego įpročiai, kuriuos sukelia nemiga, miego apnėja ir stresas, gali pakenkti jūsų bendrai sveikatai. Histidinas ir triptofanas padeda palaikyti normalų cirkadinį ritmą, kad galėtumėte gerai išsimiegoti.

Aminorūgštys ir Imuninės sistemos palaikymas. Norite išvengti peršalimo ligų ir gripo? Histidinas, lizinas ir treoninas padeda stiprinti imunitetą, kad organizmas galėtų geriau kovoti su virusais.

Neurotransmiterių gamyba. Šios cheminės medžiagos – tai nervų sistemos būdas bendrauti su kūnu, reguliuojantis viską – nuo apetito iki nuotaikos. Fenilalaninas gamina ne tik kai kuriuos neurotransmiterius, bet ir kitų rūšių aminorūgštis.

Skatina sveikos odos, nagų ir plaukų augimą. Dėl kolageno ir elastino jūsų veido oda atrodo švelni ir elastinga. Šie du baltymai taip pat skatina plaukų ir nagų augimą. Lizinas padeda gaminti kolageną, o treoninas – kolageną ir elastiną.

Gamina hormonus. Tokios aminorūgštys kaip lizinas naudingos sveikam hormonų kiekiui palaikyti. Aminorūgščių hormonų pavyzdžiai: epinefrinas ir norepinefrinas, kurie prižiūri organizmo reakciją į stresą, ir tiroksinas, kuris atlieka svarbų vaidmenį medžiagų apykaitoje.

Sveiko svorio palaikymas. Metioninas reguliuoja medžiagų apykaitos greitį ir gali padėti detoksikacijai, o treoninas yra labai svarbus riebalų apykaitai.

Nuotaikų balansavimas. Triptofanas skatina serotonino – hormono, kuris būtinas norint jaustis laimingam ir gerai nusiteikusiam – gamybą.

Aminorūgštys naudingos jūsų gerai savijautai, todėl labai svarbu pasirūpinti, kad jų gautumėte pakankamai kasdienėje mityboje. Nepakeičiamųjų aminorūgščių yra daugelyje maisto produktų, pavyzdžiui, jautienoje, kiaušiniuose, riešutuose, žuvyje ir pupelėse. Kai kurie žmonės pasikliauja aminorūgščių papildais, kad jų gautų pakankamai. Tačiau kitiems žmonėms jų gali trūkti. Atsižvelgiant į aminorūgščių poveikį organizmui, nesijausite geriausiai, jei jums trūks šios gyvybiškai svarbios maistinės medžiagos.