Proteinas (baltymai)

Baltymai būtini raumenų augimui ir raumenų masės palaikymui.

Kas yra baltymų papildai?

Baltymų papildai – tai baltymų šaltiniai , kurie naudojami kultūristams ir sportininkams, kad jie pasiektų norimą baltymų paros normą. Baltymų papildai turi šias rūšis – baltymų milteliai, baltymų batonėliai,gaineriai ir maisto pakaitalai.

Baltymų papilduose paprastai būna daugiau kaip 20-30 g baltymų vienoje porcijoje, jie praturtinti vitaminais ir mineralais. Baltymų papildai taip pat būna įvairių skonių: nuo vaisių skonio baltymų miltelių iki sausainių ir grietinėlės skonio priauginimo miltelių ir riešutų sviesto skonio baltymų batonėlių.

Bendros baltymų papildų terminologijos supratimas

Toliau pateikiamas bendrų terminų, susijusių su baltymų papildai sąrašu

Izoliatas

Izoliuotas baltymų šaltinis – tai chemiškai išgrynintas baltymų šaltinis, iš kurio pašalinta beveik visa kita, išskyrus tikrąjį baltymų šaltinį. Paprastai izoliatai yra daugiau kaip 90 % gryno baltymo.

Koncentratas

Koncentruotas baltymų šaltinis nėra toks grynas kaip izoliatas, paprastai jame yra 70-85 % baltymų šaltinio. Koncentratuose yra daugiau riebalų, angliavandenių, o išrūgų baltymų atveju – daugiau laktozės.

Baltymų mišiniai

Baltymų papildų mišinys – tai įvairių baltymų šaltinių lygių derinys. Mišinys gali būti ekonomiškesnis nei grynas izoliatas, be to, gali būti naudingas, nes turi ir greitai virškinamų, ir lėtai virškinamų baltymų šaltinių.

Aminorūgštys

Aminorūgštys yra baltymų statybinės medžiagos. Iš viso yra daugiau kaip 100 aminorūgščių, tačiau standartinėmis laikomos tik 20 aminorūgščių.  Nepakeičiamosios aminorūgštys žmogaus organizme negali būti sukurtos, todėl turi būti gaunamos su maistu.

BCAA

Šakotos grandinės aminorūgštys, dar vadinamos BCAA, – tai terminas, reiškiantis trijų nepakeičiamųjų aminorūgščių leucino, izoleucino ir valino grandinę. Šių trijų nepakeičiamųjų aminorūgščių derinys sudaro daugiau kaip trečdalį kūno skeleto raumenų ir atlieka svarbų vaidmenį baltymų sintezėje.

Gaineriai

Svorio didintojai – tai daug kalorijų turintys baltymų papildų milteliai, skirti padėti kultūristams ir sportininkams, kuriems reikia greitai priaugti svorio. Juos galima vartoti kaip maistą keliaujant arba tarp valgymų kaip priemonę papildomoms dienos kalorijoms gauti.

Maisto pakaitalai

Maistą pakeičiantys baltymų papildai laikomi savarankiškais patiekalais. Juose yra suformuluotas maistinių medžiagų ir makroelementų mišinys, kuriame yra ne tik pakankamai baltymų, bet ir tinkamas angliavandenių, sveikų riebalų, vitaminų ir mineralų kiekis.

Greitai virškinami baltymai

Greitai virškinami baltymai, pavyzdžiui, išrūgų baltymai, greitai padeda reguliuoti azoto kiekį organizme, ypač po badavimo. Greitai virškinami baltymai taip pat naudingi kaip baltymų šaltinis po treniruotės.

Energiją suteikiantis batonėlis

Energetiniai baltymų batonėliai yra greitas, sveikas ir ilgalaikis energijos šaltinis, kai reikia pasistiprinti tarp valgymų.

Baltymų papildai ir naudojimo privalumai

Dauguma užkietėjusių sportininkų kasdien suvalgo nuo 5 iki 8 nedidelių baltymų porcijų. Šiems valgymams reikalingų maisto produktų paruošimas gali užimti labai daug laiko. Pagrindinis baltymų papildų naudojimo privalumas yra tas, kad jiems paruošti reikia labai nedaug laiko.

Baltymų papildų nereikia laikyti šaldytuve, su baltymų papildais galima keliauti ten, kur keliaujate, ir tai nesukelia daug rūpesčių.

Taip pat pastebėsite, kad baltymų papildai gali padėti sutaupyti pinigų. Jautiena, lašiša ir kiti populiarūs baltymų šaltiniai gali būti brangūs. Kita vertus, baltymų milteliai paprastai kainuoja nedaug. Šie papildomi pinigai  gali leisti jums valgyti brangesnį baltyminį maistą. O jei valgote norėdami priaugti svorio, svorio didinimo baltymų milteliai yra labai ekonomiški.