BCAA

BCAA yra nepakeičiamosios aminorūgštys. Organizmas negali jų pasigaminti, todėl žmogus turi gauti BCAA su maistu arba su maisto papildais. Tyrimai rodo, kad vartojant BCAA papildus gali padidėti raumenų masė bei sumažėti raumenų pažeidimai dėl fizinio krūvio.

Bcaa papildai sportui

Bcaa papildai egzistuoja ilgiau nei kiti papildai, pavyzdžiui, kreatinas, tačiau tik nedaugelis suvokė visas jų galimybes, susijusias su raumenų augimu ir darbingumu. Pastaraisiais metais Bcca papildai tapo mokslinių tyrimų dėmesio centre, o jų rezultatai sukrėtė kultūrizmo pasaulio atstovus. Dabar žinome, kad BCAA papildai yra ne tik raumenų audinių statybiniai blokai, bet ir gali paveikti raumenų augimą įvairiais būdais.

Kas yra BCAA?

BCAA yra leucinas, izoleucinas ir valinas. Pavadinimas „šakotosios grandinės aminorūgštys” kilęs iš šių junginių struktūros. Kiekvienas jų turi išsišakojusią ataugą, kuri šiek tiek primena šaką, todėl ir pavadinimas – šakotos grandinės aminorūgštys. Šios trys BCAA yra nepaprastai svarbios ir iš tikrųjų priklauso nepakeičiamųjų aminorūgščių kategorijai. Nepakeičiamosios aminorūgštys – tai aminorūgštys, kurių organizmas pats negali sintetinti, todėl turi gauti reikiamą jų kiekį su maistu. Nors raumenys augimui naudoja apie 20 aminorūgščių, BCAA sudaro maždaug trečdalį raumenų audinyje esančių aminorūgščių. Taigi, jei jūsų tikslas – raumenų augimas, BCAA yra būtinos.

BCAA milteliai

Dažniausiai BCAA papildai vartojami miltelių pavidalu. Pradžioje BCAA milteliai buvo tiesiog neskanūs milteliai, kuriuos galima maišyti su baltymais, po treniruočių ar kitais papildais. Šie milteliai buvo siaubingo skonio ir galėjo sugadinti net geriausio skonio baltymų koktelio skonį! Šiandien BCAA papildų miltelius gamina beveik visi dideli prekių ženklai ir jie yra labai įvairių skonių.

BCAA kapsulės ir tabletės

Dar vienas populiarus būdas įsigyti BCAA papildų – kapsulės arba tabletės. Paprastai šie produktai nėra taip paplitę kaip BCAA papildų milteliai, nes, norint gauti reikiamą BCAA dozę, reikia išgerti nemažai tablečių, o jų virškinimas paprastai būna lėtesnis nei miltelių. Be to, BCAA tabletės paprastai būna didesnės nei dauguma kitų tablečių papildų.

BCAA papildų nauda

Nesvarbu, kokie jūsų tikslai, labai svarbu treniruočių metu pagerinti rezultatus. Jei esate sportininkas, geresni rezultatai padės jums sportuoti pasirinktoje sporto šakoje per varžybas. Kultūristams taip pat svarbu gerinti rezultatus, nes geresni rezultatai reiškia didesnį svorį ir daugiau pakartojimų, o tai galiausiai lemia didesnį raumenų augimą.

Daugeliu tyrimų įrodyta, kad BCAA papildai yra veiksmingi – našumą gerinanti priemonė, o kaip jau minėta, BCAA dėl savo unikalios medžiagų apykaitos yra puikus energijos šaltinis raumenims. Tai gali turėti teigiamos įtakos sporto, BCAA ne tik pačios gali būti naudojamos kaip energija.

Dar vienas būdas, kuriuo BCAA papildai gali pagerinti rezultatus, yra jų gebėjimas taupyti glikogeną treniruočių metu. Glikogenas, kurio angliavandenių yra raumeniniame audinyje ir kepenyse, yra mėgstamiausias degalų šaltinis dirbantiems raumenims, atliekantiems didelio intensyvumo pratimus. Todėl glikogeno prieinamumas ir išsaugojimas yra gyvybiškai svarbus, jei norite ir toliau intensyviai treniruotis ilgesnį laiką. Tyrimai parodė, kad prieš treniruotę ir jos metu vartojant BCAA glikogeno kiekį galima sutaupyti 25 %. Manoma, kad BCAA vartojimas padidina alanino kiekį kraujyje, kuris kepenyse paverčiamas gliukoze, o tada siunčiamas atgal į dirbančius raumenis ir naudojamas kaip kuras. Šis glikogeno kiekį tausojantis BCAA poveikis ne tik leis ilgiau ir intensyviau treniruotis, bet ir greičiau atsigauti, todėl rytoj treniruotė bus geresnė.

Siekdami auginti raumenis, žmonės negali gauti pakankamai baltymų. Kad jų gautume, valgome daugybę vištienos, kepsnių, kiaušinių ir žuvies. Išskiriame įvairių rūšių baltymus, pavyzdžiui, išrūgų ir kazeino, ir gaminame iš jų miltelius, kad pasinaudotume skirtingais virškinimo greičiais. Tačiau tuo neapsiribojame – išskiriame atskiras aminorūgštis, iš kurių sudaryti baltymai, ir taip pat vartojame jas atskirai.