Funkcinis maistas

Pastaraisiais metais funkciniai maisto produktai labai išpopuliarėjo visame pasaulyje, nes jie yra maistingi ir pasižymi daugybe sveikatai naudingų savybių.

Pavyzdžiui, jie gali apsaugoti nuo ligų, užkirsti kelią maistinių medžiagų trūkumui, skatinti tinkamą raumenų augimą ir vystymąsi.

Kas yra funkciniai maisto produktai?

Funkciniai maisto produktai – tai sudedamosios dalys, kurių nauda sveikatai viršija maistinę vertę. Kai kurių rūšių maisto produktų sudėtyje yra papildų ar kitų papildomų ingredientų, skirtų sveikatai gerinti.

Ši sąvoka atsirado Japonijoje devintajame dešimtmetyje, kai vyriausybinės agentūros, siekdamos pagerinti gyventojų sveikatą, pradėjo tvirtinti maisto produktus, kurių nauda įrodyta.

Kai kurie pavyzdžiai – maisto produktai, praturtinti vitaminais, mineralinėmis medžiagomis, probiotikais ar skaidulinėmis medžiagomis. Maistinių medžiagų turtingi ingredientai, tokie kaip vaisiai, daržovės, riešutai, sėklos ir grūdai, taip pat dažnai laikomi funkciniais maisto produktais .

Pavyzdžiui, avižose yra skaidulinių medžiagų, vadinamų beta gliukanais, kurie, kaip įrodyta, mažina uždegimą, stiprina imuninės sistemos veiklą ir gerina širdies sveikatą.

Taip pat vaisiuose ir daržovėse yra antioksidantų – naudingų junginių, padedančių apsisaugoti nuo ligų.

Galima nauda

Funkciniai maisto produktai yra susiję su keliomis galimomis naudingomis savybėmis sveikatai.

Gali užkirsti kelią maistinių medžiagų trūkumui

Funkciniuose maisto produktuose paprastai yra daug svarbių maistinių medžiagų, įskaitant vitaminus, mineralus, sveikus riebalus ir skaidulines medžiagas.Įvairūs funkciniai maisto produktai, įskaitant įprastus ir praturtintus maisto produktus, gali padėti užtikrinti, kad gautumėte reikiamų maistinių medžiagų, ir apsaugoti nuo maistinių medžiagų trūkumo.

Iš tiesų, pradėjus vartoti praturtintus maisto produktus, maistinių medžiagų trūkumo paplitimas visame pasaulyje gerokai sumažėjo.

Pavyzdžiui, Jordanijoje pradėjus naudoti geležimi praturtintus kvietinius miltus, geležies stokos anemijos paplitimas tarp vaikų sumažėjo beveik perpus.

Funkcinis maistas Gali apsaugoti nuo ligų

Funkciniai maisto produktai teikia svarbių maistinių medžiagų, kurios gali padėti apsisaugoti nuo ligų.

Daugelyje jų ypač gausu antioksidantų. Šios molekulės padeda neutralizuoti kenksmingus junginius, vadinamus laisvaisiais radikalais, padeda išvengti ląstelių pažeidimų ir tam tikrų lėtinių ligų, įskaitant širdies ligas, vėžį ir diabet.

Kai kuriuose funkciniuose maisto produktuose taip pat gausu omega-3 riebalų rūgščių – sveikos rūšies riebalų, kurie mažina uždegimus, gerina smegenų veiklą ir širdies sveikatą.

Kituose maisto produktuose gausu skaidulų, kurios gali padėti geriau kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir apsaugoti nuo tokių ligų kaip diabetas, nutukimas, širdies ligos ir insultas. Skaidulos taip pat gali padėti išvengti virškinimo sutrikimų, įskaitant divertikulitą, skrandžio opas, hemorojų ir rūgšties refliuksą.