Maisto papildai

Maisto papildai – tai koncentruoti maistinių medžiagų (t. y. mineralų ir vitaminų) ar kitų medžiagų, turinčių mitybinį ar fiziologinį poveikį, šaltiniai, parduodami „dozės” pavidalu (pvz., tabletėmis, kapsulėmis, skysčiais).

Kam reikalingi maisto papildai?

Apskritai sveikiems suaugusiesiems, gaunantiems pakankamą maistinių medžiagų kiekį, vitaminų ir mineralų papildų vartoti nebūtina. Nors pageidautina šių svarbiausių maistinių medžiagų gauti su maistu, kai kuriems gali būti sunku tai padaryti.

Taip pat yra tam tikrų atvejų, kai maisto papildai gali būti rekomenduojami. Asmenys, kuriems maisto papildai gali būti naudingi, yra tokie:

  • Nėščioms ar krūtimi maitinančioms moterims
  • Išimtinai arba iš dalies krūtimi maitinamiems kūdikiams
  • Suaugusieji arba vaikai, kuriems nustatytas mitybos trūkumas
  • Asmenims, sergantiems ligomis, dėl kurių sutrinka maistinių medžiagų įsisavinimas
  • Asmenims, kuriems buvo atlikta bariatrinė operacija, pavyzdžiui, skrandžio šuntavimas
  • Suaugusieji arba vaikai, kuriems ribojama galimybė gauti maisto produktų
  • Kai kurie veganai ir vegetarai

Kai kurių maistinių medžiagų, pavyzdžiui, vitamino D trūkumas taip pat yra dažnesnis.

Skirtingai nei kitų vitaminų, vitamino D sunku gauti pakankamai vien tik su maistu. Nors jūsų organizmas gali pasigaminti vitamino D veikiamas saulės spindulių, apskaičiuota, kad milijardas žmonių visame pasaulyje turi mažai šio vitamino.

Jei nerimaujate, ar pakankamai vitaminų ir mineralinių medžiagų gaunate vien tik su maistu, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu, kad jis pateiktų individualias rekomendacijas dėl maisto papildų, kurių jums gali prireikti, rūšies ir tinkamos dozės.

Be to, nors nėštumo metu ir kartais žindymo laikotarpiu rekomenduojama vartoti prenatalinius vitaminus, šie gyventojai turėtų vengti vaistažolių papildų, nebent gydytojas pasiūlytų kitaip.

Maisto papildai vaikams

Sveiki vaikai paprastai gali patenkinti savo mitybos poreikius vien iš įvairios mitybos, tačiau tam tikrose amžiaus grupėse ir tam tikromis aplinkybėmis gali būti rekomenduojami maisto papildai.

Vaikams ar paaugliams, besilaikantiems griežtai augalinės mitybos, gali padidėti kelių svarbiausių maistinių medžiagų, įskaitant vitaminą B12, kalcį, geležį, cinką ir vitaminą D, trūkumo rizika.

Nors augalinės mitybos vaikai gali gauti pakankamai šių maistinių medžiagų vien tik iš maisto, tačiau tam reikia kruopštaus planavimo. Todėl, priklausomai nuo to, kokį maistą vaikas vartoja, gali būti tikslinga vartoti maisto papildus.

Ar visi maisto papildai sveiki?

Nors maisto  papildų sudėtyje yra sudedamųjų dalių, kurių yra maisto produktuose, prieš vartojant koncentruotus šių sudedamųjų dalių kiekius papildų pavidalu, reikia atsižvelgti į galimas saugumo problemas.

Galima sąveika

Be to, kad pasikalbėtumėte su savo daktaru  apie norimo vartoti maisto papildo rūšį, labai svarbu pasiteirauti apie bet kokią galimą sąveiką.

Maisto papildų sudedamosios dalys, įskaitant vitaminus, mineralus, žoleles ir kitas augalines medžiagas, gali turėti nenumatytų neigiamų pasekmių, kai yra derinamos su kai kuriais vaistais, kitais maisto papildais, maisto produktais ir alkoholiu.

Pavyzdžiui, vitamino E maisto papildai gali padidinti kraujavimo riziką tiems, kurie vartoja kraują skystinančius vaistus, o kalcio maisto papildai gali apriboti antibiotikų veiksmingumą ir sumažinti geležies įsisavinimą iš maisto produktų.

Kai kurie maisto papildai taip pat gali turėti įtakos laboratorinių tyrimų rezultatų tikslumui.

 Pabaigai

Tam tikrais atvejais maisto papildai gali padėti optimaliai gauti reikalingų medžiagų, kai nėra visaverčio maisto arba jo nepakanka. Prieš pradėdami vartoti maisto papildus, pasitarkite su dietologu ar sveikatos priežiūros specialistu dėl produkto saugumo ir veiksmingumo, pataria ji.